
Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) waarschuwt ziekenhuizen voor ransomware
ArrayComputers in meerdere landen zijn vandaag gegijzeld door cyberaanvallen. Zo zijn er meldingen uit de VS, China, Rusland, Spanje, Italië, Vietnam en Taiwan. De Ransomware “Wannacry” is software die computers ‘gijzelt’ door bestanden te versleutelen. Wie z’n bestanden terug wil, moet 300 dollar in bitcoins betalen. De IT-systemen van de organisaties zijn geblokkeerd en de criminelen vragen virtueel geld (bitcoins) om de computers weer bruikbaar te maken.
Nederland extra alert
Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) roept Nederlanders op om extra alert te zijn. Er is ook een waarschuwing uitgestuurd naar de ‘vitale sectoren’, zoals gas-, water-, en elektriciteitsvoorziening. Ook ziekenhuizen zijn in dit specifieke geval gewaarschuwd, aldus een woordvoerster.
Volgens Kaspersky, een bedrijf dat zich specialiseert in computerveiligheid, is de ransomware “Wannacry” eof varianten ervan teruggevonden in 74 landen en is dat aantal nog groeiend. Het zou onder meer gaan om Groot-Brittannië, de VS, China, Rusland, Spanje, Italië en Taiwan. Volgens een veiligheidsspecialist zijn er duizenden aanvallen met Wannacry gemeld. ”
In Groot-Brittannië kregen 16 verschillende afdelingen en ziekenhuizen van de Britse Nationale Gezondheidsdienst NHS (National Health Service) grote problemen met hun IT-systemen en telefoonlijnen. Het gaat onder meer om ziekenhuizen en gezondheidsdiensten in Londen, Blackburn, Nottingham, Cumbria en Hertfordshire. Volgens de NHS bleven de meeste diensten open, maar moesten sommige dokters wel afspraken met patiënten annuleren. De cyberaanval zou niet specifiek tegen de NHS gericht zijn, maar ook andere sectoren getroffen hebben, zegt de IT-afdeling van de NHS.
Eerder vandaag waren er al gelijkaardige berichten uit Spanje. Daar is onder meer de telecomprovidor Telefónica het slachtoffer van een cyberaanval geworden.De software richt zich vooral op bedrijfsnetwerken. Het advies aan beheerders van bedrijfsnetwerken is dan ook om de updates van Microsoft, waarmee het lek wordt gedicht, direct te installeren en onbekende e-mails niet te openen.